Zdravé město Mladá Boleslav

>Diskutujeme s veřejností
>Pořádáme osvětové kampaně
>Realizujeme projekty
ObrázekRodinné sportovní hry
ObrázekMladé fórum 2015
ObrázekDny bez úrazu 2015
ObrázekZeměfest 2015
ObrázekFórum ZM 2015
ObrázekSídliště, jak dál
ObrázekFórum ZM 2015
ObrázekRodinné sportovní hry
ObrázekMladé fórum 2015
ObrázekSídliště, jak dál
ObrázekDny bez úrazu 2015
ObrázekZeměfest 2015
AR
Aktivní rodina

Mistní Agenda 21 (MA21)

Dokument Agenda 21 byl přijat na summitu OSN v Rio de Janeiro v roce 1992. Jedná se o globální strategický a akční plán světového společenství, který stanovuje konkrétní kroky směrem u udržitelnému rozvoji.

31.května - Světový den bez tabáku

Na poslední květnový den každoročně připadá Světový den bez tabáku, kampaň podporovaná Světovou zdravotní organizací (WHO). Kampaň upozorňuje nejen obecně na rizika spojená s kouřením, ale také na aktuální témata, jako je omezení reklamy na tabákové výrobky nebo zákaz kouření v restauracích. Řada osvětových akcí s protikuřáckou tematikou se u příležitosti Světového dne bez tabáku koná ve Zdravých městech, obcích a regionech.

Kouření je nejvýznamnější příčinou smrti, které lze předejít. Celosvětově zemřelo dle informací Světové zdravotní organizace (WHO) v důsledku užívání tabáku v letošním roce 6 milionů lidí, včetně zhruba 600 000 nekuřáků v důsledku pasivního kouření. Kampaň Světový den bez tabáku byla vyhlášena Světovým zdravotnickým shromážděním v roce 1987 a od té doby se každoročně připomíná vždy 31. května.

Celosvětovým tématem letošního ročníku kampaně je zákaz reklamy na tabákové výrobky včetně propagace. WHO přijala v roce 2003 Rámcovou úmluvu o kontrole tabáku, která představuje účinný mezinárodní nástroj ochrany veřejného zdraví před zájmy tabákového průmyslu a poskytuje nové právní možnosti pro jednotlivé státy při kontrole užívání tabákových výrobků. Státy, které úmluvu ratifikovaly, mohou např. provádět daňová opatření ke snížení poptávky po tabáku, regulovat složení tabákových výrobků nebo zakázat reklamu, propagaci a sponzoring spojený s tabákovými výrobky. Česká republika dokončila kroky potřebné k její ratifikaci v květnu loňského roku.

Žhavým tématem v České republice je možnost prosazení zákazu kouření v restauracích. Zatímco na politické úrovni je téma předmětem ostrých sporů, ve městech a obcích přibývá provozoven, které nabízí čistě nekuřácké prostředí jako výhodu a bonus pro své zákazníky.

Co připravilo Zdravé město Mladá Boleslav ? Dnes 31.května byla na pravidelné páteční tiskové konferenci představena informační brožura propagující "Síť provozoven nekuřáckých a přátelských rodině", kterou iniciovalo i založilo právě Zdravé město Mladá Boleslav dne 31.května 2011 a do této doby certifikovalo již 8 provozoven. Tuto informační skládačku bude mít možnost veřejnost získat zdarma na podatelně Magistrátu města, dále v Infocentru a také v Klaudiánově nemocnici. Oblastní nemocnice Mladá Boleslav se stala partnerem tohoto projektu a ve svém areálu otevřela Ambulanci léčby závislosti na tabáku.

Ing.arch. Jindřich Zítka - vedoucí Projektu Zdravé město

 

Článek publikován 31.05.2013 - 09:45
Zdravé město Mladá Boleslav

Komentáře


Momentálně žádné komentáře.


Copyright (c) 2012 Zdravé město Mladá Boleslav - Všechna práva vyhrazena / All rights reserved.

Zásady o používání Cookies

Stránky vytvořilo studio Web-Style.cz