Zdravé město Mladá Boleslav

>Diskutujeme s veřejností
>Pořádáme osvětové kampaně
>Realizujeme projekty
ObrázekRodinné sportovní hry
ObrázekMladé fórum 2015
ObrázekDny bez úrazu 2015
ObrázekZeměfest 2015
ObrázekFórum ZM 2015
ObrázekSídliště, jak dál
ObrázekFórum ZM 2015
ObrázekRodinné sportovní hry
ObrázekMladé fórum 2015
ObrázekSídliště, jak dál
ObrázekDny bez úrazu 2015
ObrázekZeměfest 2015
AR
Aktivní rodina

Mistní Agenda 21 (MA21)

Dokument Agenda 21 byl přijat na summitu OSN v Rio de Janeiro v roce 1992. Jedná se o globální strategický a akční plán světového společenství, který stanovuje konkrétní kroky směrem u udržitelnému rozvoji.

Projekt Zdravé město opět zapojil studentskou mládež do udržitelného plánování rozvoje města.

Akce „Mladé fórum“ se již pomalu stává tradiční dubnovou aktivitou Projektu Zdravé město a v úterý 12.dubna proběhl již 3 ročník této zajímavé akce. Do budovy 5 ZŠ v Dukelské ulici, která je jedinou „Zdravou školou“ ve městě, si našlo cestu i čas k plánování budoucího rozvoje města celkem 61 studentů z 11 místních základních a středních škol. Osloveni zvacím dopisem k účasti byly všechny základní a střední školy ve městě. „Ze všech dosud pořádaných ročníků byl tento s nejvyšším zájmem k účasti a jsme velmi rádi, že studenti berou více jak 3 hodinovou práci v tomto projektu vážně a dávají tak městu zajímavý generační pohled, podněty a náměty“, konstatoval vedoucí Projektu Zdravé město Jindřich Zítka.
Velmi zajímavého 3 hodinového programu, který připravil Petr Panaš ze Střediska ekologické výchovy a etiky Rýchory SEVER, se účastnil i předseda Národní sítě Zdravých měst a obcí ČR Mgr. Petr Hermann, který v závěrečném hodnocení pochválil studentskou mládež k aktivnímu zapojení v definování názoru na budoucí rozvoj města. Studenti také ocenili možnost přímé diskuze se zástupcem vedení města, kterým na akci byl náměstek primátora Daniel Marek. Ten čelil mnohdy konkrétním dotazům i v nepříjemných tématech. „Jsem překvapen přehledem i informovaností místní mládeže o dění ve městě a jejich chuti a nasazení v tématech budoucího rozvoje města. Za sebe mohu slíbit, že s náměty budeme na městě pracovat“, reagoval přímo ke studentům Daniel Marek.
Začátek programu byl věnován sestavení časové osy od roku 2020 do roku 2060 a studenti definovali vždy důležité milníky a události jejich pohledem a názorem ve scénáři rozvoje města.
Principy udržitelného rozvoje a zásady obchodu Fair Trade si účastníci vyzkoušeli na osvětové a motivační hře, která na příkladu obchodování s banány představila jednotlivé role – dělník, majitel plantáže, námořní dovozce, obchodník a skladník.
Definování desatera problémů města pohledem místní mládeže bylo náplní závěru programu a prezentace jednotlivých pracovních skupin vyvolala vždy zajímavou diskusi. Závěrečné hlasování určilo prioritní problémy a mezi ty nejpalčivější odhlasovala místní mládež – nutnou opravu vlakového hlavního nádraží, zvýšení bezpečnosti v sídlišti v okolí Kauflandu a zvýšení četnosti spojů mezi městem a okolními obcemi. Překvapením byl i zájem místní mládeže o lokalitu přírodní památky Radouč, kterou by si přáli více chránit před zastavěním a požadovali intenzivnější úklid s možností vzniku více pobytových míst.
Velmi děkujeme všem studentům i pedagogům za účast a budeme se těšit v příštím roce na setkání.

Článek publikován 13.04.2016 - 13:58
Zdravé město Mladá Boleslav

Komentáře


Momentálně žádné komentáře.


Copyright (c) 2012 Zdravé město Mladá Boleslav - Všechna práva vyhrazena / All rights reserved.

Zásady o používání Cookies

Stránky vytvořilo studio Web-Style.cz